fantastyka naukowa,  Powieść biograficzna

Piąta Sally vs Człowiek o 24 twarzach

Chcę porównać dwie zupełnie różne książki, które są połączone jednym tematem – wieloma osobowościami i są napisane przez jednego autora.

Billy Milligan na jednej z rozpraw

Po pierwsze, Człowiek o 24 twarzach. Jest to powieść dokumentalna o Williamie Stanleyu Milliganie, która została wydana w 1981 roku. W trakcie rozmów Billi’ego z prawnikami, psychiatrami i bezpośrednio autorem książki zostały odkryte 24 alternatywne osobowości. Przy czym niektóre z nich były „zakazane”, a niektóre” główne” i ze swoimi strefami odpowiedzialności.

Druga, Piąta Sally (The Fifth Sally). Powieść sci-fi o Sally Porter, wydana w 1980 r. Nie znalazłam ani potwierdzenia, ani zaprzeczenia moim przypuszczeniom, że Daniel Keyes zainspirował się historią Billy’ego i napisał książkę o Sally.

Spróbujmy je porównać i wybrać, co warto przeczytać, a co nie.

Billy Milligan na jednej z rozpraw
  • Historia Billy’ego jest biografią
  • Osobowości są różnej płci, wieku, pochodzenia. Mają nie tylko różne zainteresowania, zdolności umysłowe, ale także cechy fizyczne
  • Alter-Ego Billy ‚ego pojawiały się w krytycznych sytuacjach, z którymi psychika samego Billy’ego nie mogła sobie poradzić na własną rękę
  • Billy trafia do psychiatrów po aresztowaniu za gwałt nad trzema kobietami, czego nie pamiętał
  • Billy ma skłonności samobójcze i jego osobowości prawie dodali go do «zakazanych», aby on nie zrobił sobie krzywdy
  • Historia Sally jest wymyślona od początku do końca
  • Wszystkie osobowości to są kobiety-amerykanki. Również z różnymi zainteresowaniami i postaciami. Co prawda jej osobowości są mocno przekolorowane.
  • Alter-Ego Sally również powstały w wyniku pewnych stresujących sytuacji, co skłania ku wersji, o inspiracji autorem historią Billy’ego
  • Sally z powodu  «straty czasu»  sama idzie do lekarza
  • Dla swoich osobowości Sally jest kozłem ofiarnym. Jeśli tożsamości Billy’ego chroniły jego i siebie, to tu jest inaczej. Na przykład, osobowość pracuje jako kelnerka i lubi pracować z klientami, a sprzątanie pozostawia Sally.

Dla mnie „Człowiek o 24 twarzach” jest o wiele bardziej interesującą książką. Jest to prawdziwa holistyczna historia człowieka, który nie był w stanie znieść znęcań ojczyma, nie był przystosowany do życia w społeczeństwie. Czytałam ją w 2015 i wciąż jestem pod wrażeniem. Nie pamiętam już wielu szczegółów, ale na zawsze zostawiła ślad w moim umyśle.

„Piąta Sally” jest fantastyką i można było wymyślić wszystko czego by się zachciało. Ale do tego, co wymyśliła natura, nie może się równać.

William Stenley Milligan

Szukając szczegółowych informacji o książkach, natknęłem się na recenzję o Piątej Sally z tytułem „Wilgotne sny Billy’ego Milligana” i nawet nie czytając samej recenzji zgodziłam się. Billy miał ciężki los. Fikcyjny los Sally też nie jest cukrem. Ale! Mam wrażenie, że wszystko w tej książce kręci się wokół napięcia seksualnego. Każda znajomość tej kobiety z jakimkolwiek mężczyzną powodowała to, że zakochiwali się w niej bez pamięci. A nawet lekarz prowadzący padł pod jej urokiem. A jeśli spróbujesz spojrzeć w sedno-wszyscy byli w nim przyciągnięci tylko tym, że jest inna.

Jeśli interesuje Cię temat jakichkolwiek zaburzeń psychicznych lub tego, jak działa ludzka psychika – książka o Billy’m będzie dla Ciebie doskonałym wyborem. Możesz poczytać o Sally dla zainteresowania „naukowego”, tak jak ja.

Gdyby ktoś poprosił o ocenę tych książek, Billy dostałby 5, A Sally 2.

1 – nie podobało się
2 – normalnie
3 – podobało się
4 – bardzo się podobało
5 – arcydzieło